Broń czarnoprochowa i bezpeczeństwo

Broń czarnoprochowa i bezpeczeństwo

Choć nowoczesna broń czarnoprochowa jest bezpieczniejsza niż dawne, tradycyjne karabiny tego typu, to nadal przy jej obsłudze należy zachować wysoką ostrożność. Zanim odwiedzimy sklep z bronią czarnoprochową, dowiedzmy się jak właściwie obsługiwać czarnoprochowce.

Podstawowe zasady obsługi broni

Ponieważ czarny proszek jest bardzo żrący, to po każdym strzale wyczyść beczkę gorącą wodą z mydłem lub komercyjnym środkiem czyszczącym przed przechowywaniem na dzień. Dokładnie wysusz karabin i nałóż lekką warstwę oleju. Niektórzy strzelcy zapewniają szybkie czyszczenie lufy po każdych kilku strzałach. Ułatwia to ładowanie i poprawia spójność strzałów.

Te same względy bezpieczeństwa, jakie stosuje się w przypadku nowoczesnej broni palnej nabojowej, dotyczą również ładowarek ładowanych przez lufy. Powinieneś być świadomy kilku dodatkowych środków ostrożności. Nigdy nie używaj bezdymnego proszku w broni czarnego proszku. Może to spowodować poważne obrażenia strzelającego. Czarny proszek jest wysoce wybuchowy. Trzymaj go z dala od nawet najmniejszej iskry. Zwróć szczególną uwagę na trzymanie go z dala od ognisk i palaczy. Upewnij się, że kula mocno przylega do ładunku proszku. Jeśli strzelba czarnoprochowa zatrzyma kulę w środku, to nie próbuj jej usuwać samodzielnie.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć?

Podczas nalewania proszku do beczki pamiętaj, aby trzymać kaganiec z dala od twarzy. Tlące się pozostałości po poprzednim strzale mogą zapalić nowy ładunek i spowodować poważne obrażenia, jeśli kufa nie jest skierowana w bezpiecznym kierunku. Nigdy nie ładuj broni z czarnego proszku, dopóki nie masz pewności, że nie ma zakrętki ani nie ładujesz jej na patelni. Postępuj zgodnie ze środkami bezpieczeństwa, które dotyczą każdej broni palnej. Nowoczesne bronie w czarnym proszku są bezpieczne i skuteczne, ale tylko przy odpowiednim użyciu.