Styczniki modułowe i ich zastosowanie

Styczniki modułowe i ich zastosowanie

Na co dzień mało kto z nas interesuje się energią elektryczną. Interesuje nas tylko, aby do naszych mieszkań docierał prąd zasilający coraz większą liczbę urządzeń elektrycznych. Nie zdajemy sobie też sprawy z tego, że wiele z nich załącza się dzięki temu, że zastosowano w nich styczniki modułowe.

Gdzie stosowane są styczniki modułowe?

Mają one bardzo szerokie zastosowanie. Można je spotkać w różnego rodzaju wentylatorach, instalacjach alarmowych, w których załączają systemy gaśnicze i syreny alarmowe. Wykorzystuje się je również do załączania różnych typów silników elektrycznych i grzałek. Służą również do załączania pomp, lamp i silników w urządzeniach typu siłownik. Spotkamy je także w bramach czy przepływowych podgrzewaczach wody. Stosowane są nie tylko w wielu dziedzinach przemysłu, ale także w urządzeniach często używanych w gospodarstwach domowych.

Styczniki modułowe mają niewielką masę, stosunkowo małe wymiary i są raczej urządzeniami, które pracują niezawodnie. Zaletą większości styczników modułowych jest możliwość wykorzystania ich do sterowania nie tylko urządzeniami zasilanymi napięciem przemiennym lub stałym. Kolejny plus to bardzo cicha praca. Dzięki stycznikom modułowym korzystanie z urządzeń elektrycznych jest bardziej bezpieczne.

Styczniki modułowe można określić mianem łącznika. Mogą służyć do włączania i sterowania silnikami, pompami, oświetleniem, systemami wentylacyjnymi i grzewczymi. Stosowane są zarówno w przemyśle jak i w instalacjach, które znajdują się w naszych domach.