Czy domy energooszczędne się opłacają?

Czy domy energooszczędne się opłacają?

Kiedy zabieramy się za budowę domu, jesteśmy zazwyczaj podekscytowani, bo to naprawdę coś wielkiego. Szybko jednak nasza radość zamienia się w przerażenie, ponieważ rynek nieruchomości to naprawdę zagmatwane miejsce. Do wyboru mamy całą masę najróżniejszych rozwiązań i nie wiadomo, na co się zdecydować. Coraz częściej oferowane są nam domy energooszczędne Poznań, ale jest to raczej słona inwestycja. Czy opłaca nam się w nie inwestować?

Ile mamy pieniędzy?

Warto zacząć od tego, ile mamy pieniędzy, bo domy energooszczędne w Poznaniu niestety swoje kosztują i chociaż mamy do dyspozycji różnego rodzaju programy rządowe, na przykład dopłaty na instalacje fotowoltaiczne, na początku trzeba wysupłać z własnej kieszeni spore środki.

Obecnie stopy procentowe są na bardzo niskim poziomie, więc można pozwolić sobie na więcej, ale trzeba pamiętać, by po opłaceniu raty kredytu hipotecznego było nas jeszcze stać na coś więcej. Budowanie domów energooszczędnych to inwestycja w przyszłość, jak krzyczy slogan, ale warto mieć pewność, że stać nas na dożycie do tej przyszłości.

Ile energii zużyjemy?

Budowa domów energooszczędnych jest tym bardziej opłacalna, im więcej energii pozwoli nam zaoszczędzić. Budowa domu energooszczędnego o niewielkiej powierzchni, w którym zamieszka niewiele osób, to niewielka oszczędność. Domy energooszczędne, w których zamieszka więcej osób, które normalnie zużyłyby więcej energii, to oszczędność gigantyczna. Dom energooszczędny będzie się nam tym szybciej spłacał, im więcej kosztowałoby nas utrzymywanie domu bez oferty ekologicznej. Warto jest mieć ten prosty fakt na uwadze.