Skąd brać dodatkową energię?

Skąd brać dodatkową energię?

Domy energooszczędne Poznań, które nie potrzebują za dużo energii z zewnątrz to jedno, ale jeśli naprawdę chcemy, by nasz dom był energooszczędny i ta energia nie kosztowała nas nic, musimy zorganizować sobie jakieś alternatywne źródła energii. Co to może być?

Energia ze słońca, czyli fotowoltaika

Najprostsza opcja to fotowoltaika, czyli kolektory słoneczne, jakie domy energooszczędne w Poznaniu mają montowane już w zasadzie standardowo. Budowanie domów energooszczędnych z kolektorami słonecznymi oznacza równocześnie możliwość pozyskiwania ciepłej wody do mycia i ogrzewania budynku, jak również możliwość pozyskiwania energii elektrycznej do zasilania całego domu.

Te dwie rzeczy równocześnie to drastyczne ograniczenie nie tylko rachunków za energię na ogrzewanie, ale także wyeliminowanie rachunków za prąd. Farmy wiatrowe nie są w polskich warunkach dobrą opcją przydomową, wiec jeśli zależy nam na oszczędnościach na prądzie, jest to w zasadzie jedyne wyjście.

Korzystanie z pomp ciepła

Dla większości domów idealnym rozwiązaniem są pompy ciepła. Budowa domów energooszczędnych często odbywa się na małej działce, ale to nie problem. Domy energooszczędne wykorzystujące pompy ciepła mogą być na małych działkach pod warunkiem, że jest dostępna woda podskórna. Wtedy pompa ma charakter pionowy.

Budowa domu energooszczędnego z klasyczną pompą ciepła, która charakteryzuje się dobrą sprawnością i niewysokim kosztem inwestycji, ale wymaga dużego otwartego obszaru, najlepiej trawnika, to rozwiązanie raczej dla terenów podmiejskich, gdzie metr kwadratowy działki nie jest taki drogi. Takich terenów jest jeszcze całkiem sporo.